prezent na walentynki dla niej

Walentynkowy prezent dla niej

Posted On
Posted By Daniel

Prezent na Walentynki dla niej (https://www.taniaksiazka.pl/t/prezent-na-walentynki-dla-niej) to kwestia niestawiająca przed żadnym dylematem mężczyzn, których ukochane namiętnie pochłaniają coraz więcej książek. Kolejne tomy, które będą czekały na półkach na swoją kolej, cieszą za każdym razem tak samo. Jeśli dodatkowo ukochana przepada za inspirującymi biografiami, w księgarniach nie brakuje świetnych propozycji.

“Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt”

“Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt” Izoldy Kiec to fascynująca biografia poetki, o której mówiono, że jest Tuwimem w spódnicy. Była zresztą protegowaną księcia polskiej poezji i jego bliską znajomą, ale od początku. Zuzanna Gincburg wychowała się w miejscowości Równe na Wołyniu. Już w wieku kilku lat pisała swoje wiersze i ballady, zaskakując dorosłych członków rodziny niesamowitym talentem. Podobno to jej matka zawiozła wiersze nastoletniej córki do Warszawy, aby pokazać je Tuwimowi, a ten gorąco zachęcał dziewczynę do dalszej pracy. Kiedy debiutująca poetka trafiła do międzywojennej Warszawy, szybko stała się ulubienicą salonów.

Egzotyczna uroda i skrzący talent

Ludzie, którzy znali Zuzannę Ginczankę niemal zawsze podkreślają jej niesamowitą urodę. Mająca żydowskie korzenie poetka charakteryzowała się ciemną karnacją, czarnymi włosami, a przede wszystkim heterochromią, przez którą jedno z jej oczu było niebieskie, a drugie zielone. Zachwycał również jej żywy intelekt, ironiczne poczucie humoru i niespotykane wyczucie słowa. Jej poezja była inspirowana poezją Skamandrytów, ale to oni pierwsi docenili też jej unikatowość. Uwielbiali ją poeci z Małej Ziemiańskiej, a także Witold Gombrowicz, do którego jako jedna z nielicznych mogła zwracać się po imieniu. Nie wiadomo, jak potoczyłaby się jej kariera, gdyby nie wybuch drugiej wojny światowej i antysemickie nagonki. W trakcie wojny Ginczanka wielokrotnie mogła liczyć na pomoc w ukrywaniu się, ale też musiała uciekać z miejsca na miejsce, kiedy na nią donoszono. Została rozstrzelana przez Niemców w Krakowie w 1944 roku, pozostawiając po sobie wiersze i legendę. Niestety, wiele z jej tekstów satyrycznych i słuchowisk radiowych przepadło w powstaniu warszawskim.

Related Post